سقف کاذب کناف بهتر است یا رابیتس؟

سقف کاذب کناف بهتر است یا رابیتس؟

اکثر سازندگان در تجربیات کاری خود با این سوال مواجه شده اند که “کناف بهتر است یا رابیتس؟”

کناف چیست؟

کناف به صفحات روکش دار گچی یا گچ برگ ها اطلاق می شود که توسط شرکت کناف تولید می گردد. این محصولات نسبتا جدید بوده و جایگزین سیستم سنتی رابیتس در بازسازی ساختمان شده است.

سقف کاذب کناف بهتر است یا رابیتس؟
رابیتس چیست؟

این محصول به ورق فولادی مشبکی گفته می شود که در سقف های کاذب ، گچ کاری و گچ بری، پوشاندن بتن سیمانی و تیرآهن و آرماتور و هزاران موارد دیگر مورد استفاده قرار می گیرد. این محصول از ورق های گالوانیزه گرم به ضخامت ۰٫۲۵ تا ۰٫۵ تولید می گردد. ورق های گالوانیزه با استفاده از سیم های مفتولی گالوانیزه به صورت یک لایه به شبکه فرعی متصل می گردند. به طور کلی این محصول برای پیوستگی سطوح دیوارها و ایجاد بستری برای نصب تاسیسات مورد استفاده قرار می گیرد.

سقف کاذب کناف بهتر است یا رابیتس؟
مقایسه کناف و رابیتس: سقف کاذب کناف بهتر است یا رابیتس؟

  1. از نظر زمان اجرا: رابیتس کاری در سه مرحله (جوشکاری، بستن صفحات رابیتس و گچکاری) انجام می شود ولی در کناف کاری (ساخت و ساز خشک) نیاز به جوشکاری و همچنین گچکاری نیست. بنابراین زمان اجرای کناف بسیار سریعتر می باشد.
  2. از نظر هزینه اجرا: هزینه اجرای هر دو نوع سقف کاذب تقریباً نزدیک به هم می باشد. اما همانطور که در مورد قبل گفتیم در رابیتس کاری نیاز به جوشکاری و طبعاً هزینه های مربوط به برق و نیاز به تخلیه نخاله های ساختمانی و نظافت می باشیم که موجب می شود هزینه های جنبی رابیتس کاری بیشتر باشد.
  3. از نظر وزن: سقف کاذب کناف سبکی قابل توجهی نسبت به رابیتس دارد.
  4. از نظر ترمیم پذیر و تغییر پذیر بودن: مالکین به دلایل مختلفی مانند تعمیرات یا تغییر دکوراسیون نیاز به تغییر یا ترمیم سقف کاذب دارند که به دلیل اینکه کناف به سهولت باز و بسته می شود راحت تر هم قابل ترمیم و تغییر می باشد.
  5. از نظر تعداد نفرات اجرا کننده: سقف رابیتس با سه گروه (جوشکار، رابیتس بند و گچکار) قابل اجرا می باشد ولی سقف کناف با یک اکیپ دو نفره برای هر واحد قابل اجرا است.

به اشتراک گذاری این مقاله

نویسنده : پرهام کناف

نویسنده : پرهام کناف

با بیش از 20 سال سابقه طراحی و اجرای انواع سقف کاذب و کناف